Jak dbać o wózki widłowe?
- Szczegóły
Wózki widłowe to dzisiaj bardzo popularne urządzenia. Właściwie wiele branż nie byłoby w stanie bez nich funkcjonować w takim stopniu, jak ma to miejsce dzisiaj. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ to właśnie takie maszyny wpływają na wydajność pracy i umożliwiają wykonanie zadań, których ręczne wykonanie pochłaniałoby bardzo dużo czasu. Jednak musimy pamiętać, że aby takie urządzenia jak wózki widłowe działały niezawodnie i były gotowe do pracy w każdym momencie, należy odpowiednio o nie dbać. Odpowiednio, to znaczy jak? Właśnie ten temat postanowiliśmy omówić w dzisiejszym wpisie.
Wózki widłowe - co to za urządzenia?
Zacznijmy jednak od skonkretyzowania czym jest wózek widłowy. Pojazd nazywany wózkiem widłowym to precyzyjniej mówiąc wózek jezdniowy podnośnikowy, czyli taki, który posiada mechaniczny napęd podnoszenia. Wózek taki należy do urządzeń transportu bliskiego i jest klasyfikowany jako specjalistyczny pojazd kołowy posiadający napęd silnikowy. W zależności od rodzaju, wózki widłowe możemy podzielić na spalinowe (diesel, LPG, benzynowe) oraz elektryczne. Pojazdy te najczęściej stosowane są w centrach logistycznych oraz różnego rodzaju magazynach przy rozładunkach i załadunkach.
Ważną sprawą, którą należy podkreślić przy akurat tym temacie, czyli dbaniu o wózki widłowe, jest fakt, że zakup takiego pojazdu to niemała inwestycja. Właśnie w związku z tym tak ważne jest odpowiednie dbanie o ten pojazd i odpowiednie korzystanie z niego. Dzięki temu – jak na pojazd do zadań specjalnych przystało - będzie służył nam bardzo długo, a jego wykorzystanie będzie możliwe w każdej sytuacji. Ale to nie wszystko. Dbanie o taki pojazd wynika nie tylko z jego wartości i roli, jaką odgrywa on w wielu zakładach czy przedsiębiorstwach. Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, jest bezpieczeństwo. Tutaj zależność jest bardzo prosta i oczywista - jeśli odpowiednio zadbamy o wózek widłowy, to będzie on działał prawidłowo, a od tego w największej mierze zależy właśnie bezpieczeństwo w miejscu jego użytkowania. Jak jednak należy dbać o wózek widłowy? Tutaj kluczowe okazują się dwa elementy – profilaktyka oraz odpowiednie serwisowanie. Zobaczmy, co to dokładnie oznacza!
Zapobieganie czy naprawianie - wybór należy do nas!
Jedną z najważniejszych rzeczy związanych z dbaniem o wózek widłowy jest jego odpowiednia konserwacja. Jak każde mechaniczne urządzenie, wózek widłowy także podlega zużyciu i to tym bardziej, im intensywniej jest on eksploatowany. Co należy rozumieć pod pojęciem takiej konserwacji? Chodzi o regularne sprawdzanie, czy wszystkie elementy działają poprawnie i czy nie ma oznak wskazujących na możliwość powstania jakiejś awarii lub usterki. Warto systematycznie smarować, regulować i wykonywać inne tego typu prace, które pozytywnie wpływają na mechanikę i ogólne działanie pojazdu. Warto pamiętać, że pozornie drobne i mało istotne czynności naprawdę mają wpływ na żywotność wózka i zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia poważnej awarii.
Nie można tutaj pominąć także regularnych przeglądów wykonywanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Jak wiemy, są one obowiązkowe, ale poza tym pozwalają na wykrycie nawet najmniejszej nieprawidłowości, co z kolei przekłada się ponownie na możliwość zapobiegnięcia awarii.
Właściwe użytkowanie - klucz do sukcesu!
Kolejna sprawa to odpowiednie użytkowanie wózka widłowego. Wiadomo, że nie zawsze uda się zrobić wszystko zgodnie z “instrukcją”, ale są pewnie sprawy, na które mamy duży wpływ. Jeśli więc chcemy, aby pojazd służył nam długo i niezawodnie, to starajmy się nie przekraczać możliwości jego udźwigu, nie wykonywać gwałtownych skrętów ani nie poruszać się nim zbyt szybko, szczególnie, gdy pojazd jest obciążony. Pamiętajmy, że uszkodzenia mechaniczne, na przykład wywrócenie się wózka, nie tylko odczujemy finansowo, ale także mogą się one mocno odbić na żywotności całego pojazdu i jego pojedynczych podzespołów.
Odpowiedni serwis
Jeszcze jedną ważna sprawą jest właściwe podejście do serwisowania pojazdu takiego jak wózek widłowy. Warto więc zarówno przeglądy techniczne, jak i prace konserwacyjne czy wymagane, bieżące naprawy powierzyć sprawdzonym specjalistom. Autoryzowany serwis albo polecany przez danego producenta punkt serwisowy to zdecydowanie najlepsze miejsca, do których możemy się zgłosić w razie potrzeby. Wynika to z faktu, że pracują tam ludzie posiadający odpowiednie narzędzia diagnostyczne, doświadczenie, ale także znają dane modele tak dobrze, jak to tylko możliwe.