Wózek widłowy. Kupić czy wynająć?
- Szczegóły
Oprócz zakupu wózka widłowego na własność, warto rozważyć też możliwość wynajmu niezbędnego sprzętu na czas określony. Mając do wyboru różne opcje, można skutecznie zminimalizować koszty.
Kiedy warto zainwestować w zakup wózka widłowego?
Teoretycznie zakup wózka widłowego to stosunkowo prosta transakcja. Jeśli już wybierzemy odpowiedni model, pozostaje już tylko kwestia sfinalizowania transakcji poprzez zakup za gotówkę lub w ramach kredytowania. Posiadanie wózka na własność to dobra opcja dla przedsiębiorstw, które na co dzień korzystają z tej maszyny z dużą częstotliwością. Taka inwestycja z całą pewnością szybko się zwróci, a pracownicy będą mieć dostęp do profesjonalnego sprzętu, który znacząco usprawni i ułatwi im pracę. Wózek widłowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia w m.in. magazynach, centrach logistycznych, zakładach produkcyjnych, supermarketach i większych sklepach.
Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie na własność wózka widłowego wiąże się nie tylko z kosztami jego zakupu, ale również wydatkami związanymi ze stałą kontrolą, nadzorem nad dokumentacją i serwisowaniem. Szczególnie większa flota wózków widłowych to spory wydatek finansowy. Eksploatacja wózka wiąże się z okresowymi przeglądami, naprawami po okresie gwarancji, wymianą opon oraz innymi czynnościami, które również mogą generować koszty. Ze względu na ten fakt, w przypadku przedsiębiorstw, które korzystają z wózków wyłącznie incydentalnie lub potrzebują tych maszyn wyłącznie do realizacji pojedynczych prac, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem może być wynajem wózka widłowego.
Długoterminowy i krótkoterminowy wynajem. To też się opłaca
Wypożyczalnie wózków widłowych zapewniają swoim klientom różne dogodne opcje wynajmu terminowego maszyn do realizacji niezbędnych prac w przedsiębiorstwie. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na taką opcję, gdyż nie wymaga ona dużej jednorazowej wpłaty gotówki. Za okres użytkowania wózka firma otrzymuje fakturę, która jest w całości kosztem przychodu, dodatkowo odpadają problemy administracyjne, konieczność wykonywania regularnych przeglądów, serwisowania, zakupu części, napraw itd.
Wynajem można podzielić na krótko i długoterminowy.
- Wynajem krótkoterminowy pozwala na uzyskanie maszyny praktycznie “od ręki” przy minimum formalności. Otrzymujemy sprzęt w pełni sprawny, a jednocześnie mamy pewność błyskawicznej pomocy w przypadku awarii i pełnej opieki serwisowej. To doskonała opcja przy realizacji pojedynczych prac z zastosowaniem wózka.
- Wynajem długoterminowy to również sposób na zyskanie wózka wraz z pełną obsługą serwisową. Z reguły warunki najmu długoterminowego będą korzystniejsze od tych z najmu krótkoterminowego, często istnieje również możliwość negocjacji cen najmu.
Z uwagi na fakt, że najem “krótkoterminowy” i “długoterminowy” to określenie dość płynne, warto zapoznać się z ofertą konkretnej firmy oferującej wynajem wózka widłowego.