Wózki elektryczne: w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?
- Szczegóły
Wózki widłowe elektryczne znajdują częste zastosowanie w przemyśle. Używane są przede wszystkim w transporcie wewnętrznym do załadunku i rozładunku towarów, do przewożenia palet w magazynach, halach czy sklepach wielkopowierzchniowych itd. Ich główną zaletą jest możliwość działania nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Stanowią więc doskonałą alternatywę dla pojazdów spalinowych czy gazowych, które przeznaczone są do zastosowania na przestrzeniach otwartych, gdyż emitują szkodliwe spaliny oraz generują hałas podczas pracy. To jednak nie jest jedyna zaleta wózków elektrycznych.
Korzyści z zastosowania wózków elektrycznych
Wózki elektryczne napędzane są baterią akumulatorową, która pozwala im na pracę w jednym, ośmiogodzinnym wymiarze. Po tym czasie wymagają doładowania i znów są gotowe do ponownego działania. Nie spalają paliwa, więc nie emitują spalin i nie wykazują konieczności stosowania filtrów. Mogą być z powodzeniem używane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo są też znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż np. wózki spalinowe. Są również mniej hałaśliwe niż inne pojazdy tego typu.
Wózki widłowe elektryczne znacznie usprawniają pracę w magazynach czy zakładach przemysłowych, wpływając na wydajność i efektywność działań. Są to urządzenia ergonomiczne, kompaktowe (umożliwiają pracę nawet w dość wąskich pomieszczeniach) i bezpieczne. Ważną zaletą są również stosunkowo niskie koszty eksploatacji.
Różne rodzaje elektrycznych wózków widłowych
Typów wózków widłowych elektrycznych jest kilka, a różnice ujawniają się przede wszystkim w zastosowanej w nich technologii. W magazynach najczęściej wykorzystywane są wózki podnośnikowe, które doskonale sprawdzają się podczas prac związanych z podnoszeniem towaru na duże wysokości. Równie powszechne są wózki paletowe. Wszechstronne zastosowanie znajdują również przegubowe elektryczne wózki widłowe, które pozwalają operatorowi na bezproblemową zmianę kierunku rozlokowania znajdującego się na wysięgniku towaru, bez konieczności manewrowania samym pojazdem. To znaczne udogodnienie podczas pracy w zamkniętych, mocno ograniczonych przestrzeniach.